راه‌های کسب موفقیت و مفهوم آن در زندگی انسان ها

تفاوت افراد موفق با دیگران به خاطر ضعف در قدرت یا دانش نیست، بلکه به دلیل ضعف اراده آنهاست

تفاوت افراد موفق با دیگران به خاطر ضعف در قدرت یا دانش نیست، بلکه به دلیل ضعف اراده آنهاست


برای کسب موفقیت باید در چند مرحله اقداماتی را انجام دهیم که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1.ساخت و شناخت مبانی موفقیت:

قبل از انجام هر کاری برای نیل به موفقیت باید ابتدا  به شناخت مبانی چگونگی دستیابی به این پیروزی و کامیابی پرداخت و سپس شروع به ساخت مبانی این پیروزی برای خود می‌کنیم. برای نیل به این هدف باید 2 اقدام را انجام داد که عبارتند از:

الف-شناسایی و فهم اولویت‌های زندگی:

مفهوم موفقیت به معنای داشتن یکسری آرزوهای مبهم که می‌خواهیم انجام دهیم نبوده بلکه ما می‌توانیم با مرتب کردن اولویت‌های خود در زندگی و تصمیم‌گیری درباره مهمترین چیز‌هایی که برای ما وجود دارد رنگی از واقعیت‌ را به این رویاها بدهیم.

دانستن این اولویت‌ها به ما کمک می‌کند که اهداف خود را برای دستیابی به مواردی که در ما احساس شادی و موفقیت را ایجاد می‌کند،بشناسیم.تحقیقات نشان داده است که این کار برای رسیدن به موفقیت امری لازم است.

آیا می‌خواهید یک نویسنده سرشناس باشید؟آیا می‌خواهید در زمینه پزشکی یک متخصص برجسته باشید؟

لیستی از مهمترین کارهایی که می‌خواهید انجام دهید را طبق اولویت‌بندی تنظیم کنید.

همچنان که با هدف رسیدن به این اهداف این لیست را تهیه می‌کنیم گاهی نیز بر اثر تغییرات در آن تجدید‌نظر کرده و آن را اصطلاحا به روز می‌کنیم.البته به یاد داشتن این نکته که این تغییرات به منزله تغییر در اولویت‌بندی ما نخواهد بود بلکه تنها راز تغییر آن پویا و زنده بودن این لیست است، حائز اهمیت است.

تفاوت افراد موفق با دیگران به خاطر ضعف در قدرت یا دانش نیست، بلکه به دلیل ضعف اراده آنهاست

تفاوت افراد موفق با دیگران به خاطر ضعف در قدرت یا دانش نیست، بلکه به دلیل ضعف اراده آنهاست

بنابراین تهیه این لیست یکی از کارهایی است که برای کسب موفقیت لازم است.

زندگی معمولا آن طور که ما  انتظارش را داریم پیش نمی‌رود اما اگر تصورات و رویایی راجع به آنچه می‌خواهیم ،داشته باشیم می‌توانیم آنچه را که می‌خواهیم انجام داده و در صورت نیاز خواسته مذکور در لیست را تغییر دهیم.

ب-تصور بهترین‌ها برای خود:

هر انسانی در زندگی رویاهایی را برای خود متصور است.سعی کنید این بهترین‌ها را در ذهن خود تصور کنید و این کار را انجام دهید.

این تمرین به ما کمک می‌کند تا تصمیم بگیریم که چگونه و با داشتن چه معیارهایی، موفقیت را در زندگی خود تعریف کرده و این کار برای رسیدن به اهداف مورد نظر و همچنین کسب آرامش نیز مفید است.

برای تجسم این تصورات و افکار مثبت نیاز به انجام 2 مرحله است:

  • ابتدا خود را در آینده تصور کنید.
  • ویژگی‌هایی را که می‌خواهید این آینده دارا باشد را تصور و سپس یادداشت کنید.

2.تعیین اهداف:

برای کسب موفقیت ما نمی‌توانیم تنها در گوشه‌ای نشسته و منتظر باشیم تا سرنوشت آنچه را که می‌خواهیم به ما هدیه کند بلکه ما باید با تنظیم برنامه‌ای مدون و شفاف برای دستیابی به موفقیت مذکور اقدام کنیم.

براي داشتن چيزي كه تا به حال نداشته ايد بايد كسي باشيد كه تا به حال نبوده ايد

براي داشتن چيزي كه تا به حال نداشته ايد بايد كسي باشيد كه تا به حال نبوده ايد

ما برای انجام کار‌های لازم جهت رسیدن به موفقیت باید برنامه‌ای مدون و شفاف و دست‌یافتنی تهیه و تنظیم کنیم.دانشمندان معتقدند که تعیین هدف می‌تواند به ما در داشتن احساس اطمینان و خوشبینی بیشتر کمک کند.

در تعریف هدف آمده است که هدف عبارت است از انجام یکسری اقدامات خاص برای رسیدن به مقصدی خاص در‌واقع اهداف مانند نردبانی عمل کرده که می‌تواند شما را بالا ببرد.

به عنوان مثال: تبدیل شدن به یک وکیل می‌تواند یک هدف باشد.

در‌حقیقت ما با برنامه ریزی و تهیه لیست اهداف در جهت رسیدن به آن هدف حرکت کرده و سپس دست به انجام اقدامات معینی می‌زنیم تا به هدف مذکور رسیده و به موفقیت دست یابیم.

3.تنظیم جدول زمانی:

بعضی اهداف هستند که به سرعت دستیافتنی هستند ولی اهدافی هم هستند که برای رسیدن به آن باید مدت زمان طولانی طی شود.بنابراین هدف را می‌شود به 2 دسته تقسیم کرد:

  • اهداف کوتاه مدت
  • اهداف بلند مدت

انجام برخی از تحقیقات را شروع کرده و با تنظیم جدول زمانی تعیین کنیم که زمان مناسب برای رسیدن به هریک از این اهداف چه زمانی است.

به عنوان مثال: شخصی را تصور کنید که می‌خواهد بازیگر شود.بعضی از اهدافی را که وی باید به آن برسد کوتاه مدت و بعضی دیگر بلند مدت است مانند: بازی در نمایش‌های خانگی و یا ایفای نقش در یک نمایش محلی که می‌تواند در کوتاه مدت دستیافتنی باشد ولی از سوی دیگر بازی در فیلم سینمایی بزرگ از اهدافی است که برای رسیدن به آن باید زمان بیشتری سپری شود تا بتواند به موفقیت مذکور برسد.

4.حرکت به سوی موفقیت:

بعد از انجام اقدامات فوق نوبت به شروع حرکت به سوی دستیابی به این اهداف و کسب موفقیت‌هایی همچون موفقیت مالی و یا موفقیت نامحدود است.برای نیل به این امر باید اقداماتی انجام شود که در زیر این اقدامات را معرفی و به بررسی آن‌ها می‌پردازیم پس با ما همراه باشید.

الف-ادامه یادگیری:

برای رسیدن به موفقیت هیچگاه نباید دست از یادگیری کشید. یادگیری تا پایان عمر می‌تواند در جلوگیری از ابتلا به آلزایمر مفید بوده و همچنین علاقه فرد را به زندگی صد چندان می‌کند.

ادامه یادگیری در تمامی لحظات زندگی موجب می‌شود تا شخص هیچگاه از وضعیت کنونی خود راضی نبوده و به فکر کسب پیشرفت بیشتر باشد.

برای یادگیری می‌شود از مطالعه مجلات و یا سایت‌های مجازی و یا شرکت در دوره‌های زیر شروع کرد:

  • ذهن ثروت ساز
  • ورود به دنیای زیباتر
  • موفقیت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *