چگونه در زندگی احساس آرامش داشته باشیم؟


چگونه در زندگی احساس آرامش داشته باشیم؟

تمام افراد بشر در حال تلاش و کوشش برای داشتن زندگی بهتر، ثروت بیشتر و رسیدن به موفقیت و خواسته های خود هستند و همواره تمناهای زیادی در سر دارند که آن‌ها را به سمت جلو و رسیدن به قله های پیشرفت سوق می‌دهد. در این میان آنچه که برای هر فردی بسیار مهم و ضروری می‌باشد، احساس آرامش است.

در حقیقت تمام ما به زندگی توام با آسایش و آرامش نیاز داریم و این امر در سایه ی ارتباط و رفتار مسالمت آمیز با دیگران به دست خواهد آمد و نیازمند عدم بروز خشم و عصبانیت، برقراری صلح و دوستی با دیگران، بردباری در برابر نظرات مخالف، پرهیز از افراط و تفریط در تمام زمینه ها، صبوری در برابر رفتارهای نامتعادل دیگران می‌باشد. با در نظر داشتن مجموعه ی این عوامل و رعایت آن، تمام افراد چه در درون و چه در محیط اطراف خود، احساس آرامش را تجربه می‌نمایند.

کسب آرامش با به دست آوردن پول و ثروت و رفاه زندگی به دست نمی‌آید، چه بسا افرادی با داشتن تمام این امکانات به آن دست نمی‌یابند. در واقع احساس آرامش ارتباط مستقیمی با باورها و سبک زندگی شخصی افراد دارد.

شکر و آرامش

شکر و آرامش

 

رسیدن به احساس آرامش

راه و روش صحیح رسیدن به آرامش در درجه اول این است که آن را در  درون خود حس نماییم و بدون آن به هیچ عنوان نباید  انتظار داشته باشیم که آن را در افراد دیگر و محیط اطراف نیز تجربه کنیم.

تلاش کنید تا به آرامش درونی دست یابید و زندگی توام با آرامش را به خود هدیه دهید و سعی کنید تا محیط زندگی خود را از تنش ها و مشکلات روزمره جدا نمایید و میزان بروز استرس را تا حد ممکن و در تمام زمینه‌ ها کاهش دهید و اگر امکان دارد از محیط‌ های تنش ‌زا و مکان ‌های پرجمعیت و پر سر و صدا دوری کنید.

اگر شما مدام با خود در کلنجار به سر می‌برید و دچار افکار مزاحم و منفی هستید و در برابر شرایط بغرنج نمی‌توانید خود را مدیریت نموده و به دلیل عدم عزت نفس و یا اعتماد به نفس کافی، دچار استرس و اضطراب می‌شوید، نمی‌توانید آرامش را تجربه کنید. زیرا آرامش تنها با مثبت اندیشی، امیدواری به آینده، برنامه ریزی و تلاش برای رسیدن به اهداف و رضایت خاطر به دست می‌آید.

همه ی ما در برابر احساس آرامش برای خود و اطرافیانمان مسئولیم و باید با شناخت ویژگی ها و تعیین خواسته های خود و انتخاب روش ها و اقدامات مفید و هدفمند برای افزایش انگیزش و مثبت اندیشی، اهمیت دادن به قدرت افکار و شکرگزاری قدم در مسیر بهبود خویش برداریم و تا زمانی که ندانیم چه می‌خواهیم و چه طور باید به آن دست یابیم، به هیچ عنوان آرامش هم نخواهیم داشت.

در کنار تمام موارد بیان شده، مراجعه به مشاور و مشورت و راهنمایی گرفتن از او و یا استفاده از کارگاه ها و سمینار های آموزشی، می‌تواند شما را در این مسیر یاری نموده و احساس آرامش را برای شما ملموس تر و واقعی تر نماید.

شکرگزاری و آرامش

شکرگزاری و آرامش

راهکارهایی برای احساس آرامش در زندگی

در اینجا نکاتی برای احساس آرامش بیشتر آورده شده است و به شما می‌آموزد که‌ چگونه در شرایط بحرانی و درگیری و مشغله های زیاد، با حفظ خونسردی و آرامش، سبک زندگی بهتری را در پیش گیرید.

قدم اول برای آرامش داشتن در زندگی این است که با اطرافیان خود مهربان باشید و به آن‌ها عشق بورزید، به هیچ عنوان آن‌ها را کنترل نکنید. شما نمی‌توانید آنچه که مورد نظر خودتان است را به دیگر افراد و یا خانواده و فرزند خود تحمیل نمایید، زیرا هیچ فردی دوست ندارد توسط دیگران کنترل شود.

از انجام رفتارهایی چون نصیحت های بیجا و سخت گیری های بی مورد، تهدید و ارعاب و یا سوال پرسیدن های پی در پی برای اینکه به اطلاعات بیشتری دست یابید، بپرهیزید. چون قطعا منجر به بروز درگیری و اختلاف خواهد شد. اگر این رویه را در پیش گیرید، دیگران فکر می کنند که شما قصد کنترل کردن آن‌ها را دارید و از شما دوری می‌کنند. همواره در روند زندگی، به آرامش خود بیندیشید و دیگران را با وجود عیب ها و نقص هایی که در آنها مشاهده می‌کنید، بپذیرید و سعی در تغییر و یا کنترل کردن آن‌ها نداشته باشید.

این نکته را به یاد داشته باشید که با تمرین و افزایش مهارت خود در زمینه هایی همچون، مذاکره، حل و فصل اختلافات پیش آمده و توانایی در برقراری ارتباط موثر با دیگران، می‌توانید تا حد زیادی از بروز اختلاف و تعارض با دیگران جلوگیری کنید و حتی در زمان وقوع مشکلات به خوبی آن را مدیریت نمایید و بدین شیوه، آرامش خود را تضمین کنید.

موضوع دیگر این است که باید به باورهای خود، توجه داشته باشید و زیاده روی و پافشاری بر آن را کنار بگذارید و دیدگاه های دیگران را نیز مورد توجه قرار دهید، تا بتوانید با شادی در کنار یکدیگر زندگی کنید و سازگاری و تعامل بیشتری داشته باشید. در غیر اینصورت، بین شما و دیگرانی که با افکار و عقاید شما موافق نیستند، تضاد و درگیری ایجاد شده و چه بسا مشکلات بزرگ تر را به دنبال داشته باشد.

سعی کنید که در شرایط مواجه با متفاوت‌ بودن افکار و نظرات دیگران، صبور باشید، زیرا بردباری در برابر تفاوت های دیگران به شما کمک می‌کند تا احساس آرامش بیشتری را تجربه نماید.

فراموش نکنید که توجه به وجود تفاوت‌ بین افراد و درک درست آن، باعث ایجاد تغییرات مثبتی در زندگی شما و خانواده تان  خواهد شد و این امر برای ساختن یک زندگی سالم و مسالمت‌آمیز، ضروری است.

مورد بعدی در تاکید بر حفظ و احساس آرامش این است که هرگز به دنبال انتقام گرفتن از دیگران نباشید و بخشش را به جای آن برگزینید، اینگونه در حقیقت به خودتان کمک کرده اید تا همواره از زندگی خود لذت ببرید و احساس شادی و نشاط داشته باشید.

یعنی هر بار که احساس کردید فشار و آسیبی از سوی دیگری بر شما وارد آمده و باید تلافی کنید تا به رفتار بد خود پی ببرد و باید آبروی او را ببرید، دست نگه دارید و خشم و خشونت خود را بکاهید و بخشش و مهربانی را جایگزین حس نفرت کنید. شما با این رویه متوجه می‌شوید که بخشیدن دیگران همواره یک احساس خوب و نیک را به شما هدیه می‌دهد و احساس آرامش بیشتری را به شما می‌بخشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *